------------------------------------------------ ------------------------------------------------ -----------------------------------------------

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > O nás

Historie Statku Bernard

Statek Bernard kolem roku 1925Zprvu byly zemědělské pozemky těžebního podniku Britannia k obhospodařování pronajímány, ale po první světové válce se společnost chopila aktivně záměru vlastního zásobování potravinami.

Zemědělské hospodaření společnosti se soustřeďovalo do hospodářského dvora, který byl zajímavě vybudován v tradičním chebském stylu hrázděných staveb v sousedství zrušeného dolu Bernard roku 1922.

Stavebně sevřený komplex budov zahrnoval kromě obytných a správních objektů ještě stáje pro koně a dobytek, kůlny na stroje a nářadí, stodoly, mlékárnu a kurníky. Vedle statku stojící stodola je o 15 let starší než samotný statek, pochází z roku 1907.

Mimo klasicky pojatou činnost všestranného zemědělského hospodářství se širokou rostlinnou a živočišnou výrobou s převahou chovu skotu se statek společnosti Britannia také věnoval rekultivaci těžbou narušených a poškozených pozemků. 

Vznik názvu Bernard

Bernhard Seebohm - zakladatek Statku BernardNázev Bernard vznikl podle jména nedaleko ležícího dolu Bernard. Ten založila při trati Cheb - Chomutov, dva roky po jejím uvedení do provozu v roce 1872, společnost „Societé anonyme de Charbonage de Boheme" a pojmenovala jej Meluzína (Melusinenzeche). Ještě před dokončením šachty došlo k exekuci důlního majetku belgické společnosti, která nedokázala splácet jeho kupní cenu. V roce 1880 jej převzalo těžařstvo Britannia.

Řízením všech dolových závodů těžařstva byl pověřen jako ředitel Bernard Seebohm. S příchodem nového ředitele Bernarda Seehoma byl důl v roce 1880 přejmenován na jeho počest na důl Bernard a od něj byl převzat i název pro statek.

Historie po 2. světové válce

Stav části Torhausu před rekonstrukcí roku 2004Po roce 1945 bylo hospodářství převzato Falknovskými hnědouhelnými a probíhala na něm soustavná hospodářská činnost. Po roce 1989 byl na statku Bernard provoz živočišné výroby místní uhelné společnosti, který zde měl výkrmnu vepřů. Výkrmnu přemístil podnik na konci roku 1993 do Starého Sedla a objekt statku zůstal poté prázdný a vytrvale chátral. Obec si jej v roce 1994 od dolového podniku pronajala za symbolickou cenu a později ho získala do vlastnictví se záměrem jeho rekonstrukce.

Rekonstrukce proběhla v letech 2005 - 2006 a díky ní mohlo na statku Bernard vzniknout centrum tradičních řemesel, které má ambice stát se svojí nabídkou ukázek živých tradičních řemesel významnou regionální pamětihodností a vyhledávaným cílem návštěv turistů.

Historické fotografie

Historické video Bernharda Seebohma zakladatele Statku Bernard