------------------------------------------------ ------------------------------------------------ -----------------------------------------------
Pátý řemeslný workshop zaměřený na renovaci exponátů muzea řemesel se na Statku Bernard uskutečnil 1. – 8. 10. 2018
Expozice muzea řemesel na Statku Bernard přibližuje návštěvníkům, jaké to bylo být statkářem v době našich předků. Jak se mlátilo obilí, jak se zpracovávalo mléko, jak se pekl chleba…Jednotlivé exponáty však potřebovaly dát do pořádku. Čeští a němečtí řemeslníci se o to pokusili na společném řemeslném workshopu. Návštěvníci se mohli pokochat pohledem na práci šikovných rukou, starobylé kousky se oblékaly do nového hávu přímo před jejich zraky.
Na starém kovářském měchu se podepsal zub času. Kožené části se musely vyměnit, dřevěné části vyspravit. Novou podobu potřeboval dřevěný truhlářský „dědek“, který se používal k výrobě šindelů. Replika velkého těžebního kola také volala po zkušené ruce řemeslníka, aby ji návštěvníci mohli na nádvoří Statku ještě dlouho obdivovat.
Při práci jste mohli vidět hlavně truhláře, kteří se postarali o renovaci „dědka“, vozíčků čtyřkoláků nebo dřevěných částí kovářského měchu. Velkou práci jim dala oprava repliky těžebního kola na nádvoří Statku. Řemeslničtí mistři, kteří umějí pracovat s kůží, měli na starosti kožené části kovářského měchu.